Co s futry v bytě?

Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.

Moderátor: odjinud

Odpovědět
odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Co s futry v bytě?

Příspěvek od odjinud » ned čer 08, 2008 22:11

Řeším jak vylepšit v bytě futra (zárubně). Ty svoje jsem po přechozím majiteli zdědil natřené černou barvou a nic moc... V zásadě je tedy k úvaze:

1.) přelakovat; a pokud ano, na jakou barvu?
2.) olepit tapetou jako je třeba ZDE
3.) nechat pěkně olepit laminát. fólii firmou, viděl jsou to na výstavě a vypadá to moc pěkně, ale na jedny futra je to cca 2000Kč
4.) obložit dveře dřevem, třeba systém od Sapeli
5.) vybourat futra a dát nová (to se mi moc nechce dělat)

Do čeho byste se pustili vy?

edit: nakonec jsem zvoli přelakování, nástin postupu je dole
odjinud

MSG
Běžný uživatel
Příspěvky: 101
Registrován: pon čer 09, 2008 10:08

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od MSG » úte čer 10, 2008 21:02

No, odpověděl sis sám :-) nic jinýho snad ani dělat nelze.
MSG

simandl
Administrátor fóra
Příspěvky: 1140
Registrován: úte srp 19, 2003 22:20
Bydliště: Jablonecká 713
Kontaktovat uživatele:

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od simandl » stř čer 11, 2008 8:22

Ahoj,
já to teprve budu řešit, a asi půjdu buď do lakování/fládrování
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=fl% ... ooglem&lr=
nebo obložení dřevem.
hezký den

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od odjinud » stř čer 11, 2008 15:31

To fládrování si myslím nechali dělat naši už za komančů a moc to dřevo nepřipomíná... ale možná, že to dneska bude už lepší. Až to budeš mít, pošli foto.
odjinud

nimha
Běžný uživatel
Příspěvky: 145
Registrován: čtv kvě 01, 2008 20:13

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od nimha » čtv čer 19, 2008 11:24

Pokud budeš dělat větší rekonstrukci, tak asi vybourat. Pokud ne, tak bych to buď jen natřel (pokud ti nevadí ten tvar) nebo obložil. Bourání je dost demoliční a jen tak kvůli futrům bych ho nedělal. Ale pokud budeš mít už kvůli rekonstrukci bordel v celém bytě....

nimha
Běžný uživatel
Příspěvky: 145
Registrován: čtv kvě 01, 2008 20:13

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od nimha » stř pro 10, 2008 22:45

Hele, je nějakej pokrok? jak si to nakonec udělal?

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od odjinud » ned pro 14, 2008 20:52

Zatím nijak, ale budu je asi jen natírat. Zatím se mi zalíbila taková červenohnědá barva nebo šedá.
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od odjinud » úte črc 07, 2009 9:20

Tak jsem našel náhodou postup, jak to otapetovat:
http://osoba.sweb.cz/zarubne/index.html
odjinud

Trojka
Běžný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: čtv říj 23, 2008 19:51

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od Trojka » úte zář 01, 2009 15:04

Pokud děláš celkovou rekonstrukci, tak je lepší vybourat. Starý futra jsou dost hnusný.

Navíc je pak možný si futra trochu posunout, třeba já je mám v obýváku tak, že se mi za dveře nevejde asi o 20cm skříň; v ložnici je budu zase naopak posouvat až ke zdi, abych tam mohl dát 200cm širokou postel.

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Co s futry v bytě?

Příspěvek od odjinud » stř lis 11, 2009 9:58

Nakonec jsem je jen natřel.
Co k tomu dodat?

Příprava
Aby barva držela, je potřeba povrch důkladně očistit - lehce přebrousit smirkem na kov, následně omýt vodu s jarem (odmastit).
Pokud se někde loupe původní barva, tak to co nedrží oškrábat. Pod vrchní barvou by neměl být kov, ale základní barva, takže teoreticky by se to v případech probrošení na kov mělo v těch místech vzít základovkou a pak zbrousit do roviny, ale pokud je toho málo, tak je to myslím jedno.

Natírání se provádí ne štětcem ale válečkem. Váleček stačí maličký, třeba 5cm široký. Čím větší váleček, tím větší riziko. Jsou to ty takové malé žluté válečky (ne ty na zeď! :-) )
Spíše nebrat molitan, ten dělá bublinky, ale takové to "mikrovlákno" (nevím přesně jak se to jmenuje, poptejte se v OBI).

Barva
Barva v zásadě může být akrylová (ředitelná vodou) nebo syntetická (ředitelná ředidlem). Dříve se mělo zato, že syntetika vydržela více, ale dnes už jsou akryly mnohem dál a navíc jde o použití v interiéru. Akryl má výhodu, že nemusíte mít ředidlo na umytí rukou a válečku a hlavně že nesmrdí a neuvolňuje se z něj všelijaké chemické svinstvo, což pokládám v bytě za důležité.
Já jsem nakonec zvolil barvu swing color, co mají bauhausu, a spokojenost; ale výrobců je spousta, snad jen balakryl nebrat (pár lidí mi ho nedoporučilo). Volba odstínu a míry lesku je jen na vás. Jen pozor na to, aby se barva dobře slévala, tj. po natření vytvořila jednolitý povrch bez viditelných tahů a dobře kryla.
Já jsem přetíral černou na šedou a stačila jedna vrstva.

Postup lakování
Malám štetcem je potřeba nejprve udělat místa, kam se nedostanete - rohy, spodek a panty. Následně začít s válečkem. Je dobré si koupit malou vaničku na namáčení a ždímání válečku, do ní nalít barvu a váleček v ní namáčet.
Důležité je si dá pozor na okolní stěny. Lze dělat i bez ochranné lepící pásky, ale pokud máte čas, je vhodné ji okolo futer nalepit.
Nakonec dokud je nářadí ještě mokré, omýte ho ve vodě. Váleček jde v pohodě zcela vyprat a použít znovu.

-- end of file --
odjinud

Odpovědět

Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“