Jak napravit představenstvo?

Fórum hlavně pro lidi z výborů SVJ a samospráv

Moderátor: odjinud

Odpovědět
budulinkova
Běžný uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: sob led 01, 2011 18:29

Jak napravit představenstvo?

Příspěvek od budulinkova » sob led 01, 2011 18:44

Zdravím, mám na vás velikou prosbu. Jsem členem bytového družstva 72 bytů. Máme představenstvo a kontrolní komisi, většina členů družstva jsou postarší lidé, kterým vyhovuje politika představenstva, že se nenavyšuje příspěvek do fondu oprav.Jeden člen představenstva provádí ekonomickou správu družstva. Pouze po dohodě s předsedou si zvýšil poplatek za správu ze 40 na 50 Kč za byt a měsíc. Představensto koupilo sněžnou frézu na odklízení sněhu, pouze na základě svého rozhodnutí. Stanovy neurčují částku, se kterou představenstvo disponuje. Máme vyměněná plastová okna, dům by potřeboval zateplit, zatéká balkonama na chodbě, dřevěné rámy trouchnivý, vchodové dveře po výměně volají už dlouho..... a mohla bych pokračovat. Bydlím tady krátce, nedokážu odhadnout reakci ostatních na rekonstrukci domu a s tím i spojené navýšení platby do fondu oprav, ale hlavní problém je, že si představenstvo svévolně dělá se společnýma penězma co uzná za vhodné. Nikdo po tom asi nepátrá a nikoho to neznepokojuje :sick: Nevím jakým způsobem do toho vstoupit? Oslovit kontrolní komisi? Dát to písemně? Vystoupit na schůzi mě docela děsí, nejsem až takový suverén, obcházet sousedy? Nevím jak na to? Manžel byl jednou na jednání představenstva a více méně ho vyprovodili s tím, že je všechno v pořádku a ať se nestará. Nedokážu se smířit s tím, že by to mělo takhle fungovat? Kam by to až mohlo dojít? Díky za reakce Hana

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Jak napravit představenstvo?

Příspěvek od odjinud » pon led 03, 2011 16:57

U nás je za správu asi 150Kč/byt... takže těch 50Kč je úplně OK. Otázka je, co pro vás dělají nebo nedělají.

Stanovy družstva jsou pro Vás základní dokument. Doporučuji sehnat a prostudovat. Tam je kdo může ev. odvolat představenstvo (patrně členská schůze) a jak. Dále by tam mělo být jaké má představenstvo pravomoci. Co může jak koupit (do jaké výše) by tam mělo být. Mělo by to odpovídat potřebám a velikosti domu. Pokud se představnestvo chová s stanovami v souladu, a přece špatně, nelze než změnit stanovy a to dle stávajících stanov (zde je jak se to dělá).

To že starší lidé nechtějí navyšovat fond oprav je všude... každopádně ty investice, co budou potřeba, jsou dost velké a +10kč na správu je proti tomu prkotina.

Další dokument jsou příslušné zákony, hlavně zákon o vlastnictví bytů. V tom se ale moc neorientuji.

Můžu se zeptat, kde ten dům je že kupujete sněhovou frézu? Neslyšel jsem, že by ji někdo měl...
odjinud

Odpovědět

Zpět na „SPRÁVA A OPRAVY DOMŮ“