Domácí šatna

Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.

Moderátor: odjinud

Odpovědět
odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Domácí šatna

Příspěvek od odjinud » pát bře 11, 2011 21:07

V bytě disponuji touto šatnou:
satna.gif
kterou mají v různých menších obdobách na Proseku stovky až tísíce bytů.
Celková dispozice vypadá takto:
jablonecka_web.gif
Klasické dilema při přestavbě je, zda šatnu a vestavěnou skříň vybourat a získat celkem velký prostor před vstupními dveřmi nebo ne.

Já jsem se nakonec rozhodl šatnu nebourat. Mám bohužel hromadu krámů, které musím někam dát, takže bych zase vzniklý prostor obratem zastavěl vestavěnými skříněmi. Úspora místa by byla malá a náklady nemalé. Proto jsem zachoval jak původní vestavěnou skříň, tak i šatnu samotnou.

Šatna je bohužel, jako všechno v panelákových bytech, maličká. Má 141x124cm, tedy 1,75m2. O to více je potřeba přemýšlet, jak ji šikovně zařídit.

Nejprve je ale vše třeba připravit. Moje zděděná šatna byla v dost zoufalém stavu. Stěny byly polepeny poloroztrhanou tapetou, strp byl kdysi snad bílý, nyní špinavý jak prase. Celé vybavení spočívalo v jedné prohýbající se dřevěné štangli na ramínka i když četné díry až krátery ve zdech hovořily o tom, že zde snad kdysi byly i police či co. Světlo byla objímka se žárovkou visící na drátu přímo ze zdi.

Začal jsem tedy vyklízením. Následně bylo dilama co s tapetami. Až na pothanost vypadali, že drží bohužel dobře. Tapety lepím sice nerad, ale vidina je strhávat, aby se to dalo vymalovat, mě celkem děsila. Rozhodl jsem se tapety přelepit tzv. pestruktou - bílou tapetou s pilinami, která hravě zakryje drobné nerovnosti a navíc se dá pak přemalovat barvou. Při jejím výběru mě v OBI zaujali vedle zlevněné vinylové tapety. Proti pestruktě vypadaly luxusně a stály směšných 50Kč za 10m roli (3x méně než ta pestrukta). Zároveň byly trochu plastické, takže jsem se nakonec rozhodl pro ně. Prodavač mi doporučil lepidlo Metylan na tzv. těžké tapety, sice drahé ale prý dobře drží.

Dorazil jsem domů a začal strhávat ty části tapety, co nedržely. Následně jsem brousil do hladka všechny přechody. Hnusná práce a spousta prachu. Pak jsem začal sádrovat díry. Jsem před tím místo zvyklý trochu namočit a hle - tapeta se poroučela k zemi. Ukázalo se že tapeta moc nedrží, tedy ne dost na to, aby udržela na sobě další. Takže jsem ji začal strhávat. Celkem to šlo, no pochopitelně mě štvalo, že jsem předtím děla zbytečnou práci.

Stržení tapet v i takhle malé místnosti pár hodin zabralo. Následovalo broušení všech výstupků na zdech a stropě,. kterých bylo požehnaně. Kromě nich zde byly taky díry po všech možných hřebícíchm, skobách atd, které bylo zase třeba zadělat. Na velké jsem vzal sádru, na menší finiš tmel na sádrokarton. A pak brousil a brousil. Před tím ale byla třeba ještě udělat elektřina - dát nové světlo (a to kus jinam) a nový vypínač.

Když to bylo připraveno, vymaloval se strop a místnost byla ready k tapetování.

-- pokr. příště --
odjinud

Odpovědět

Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“