Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.

Moderátor: odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » pát bře 26, 2010 21:29

Rekonstrukce mého bytu se chýlý ke konci a začíná fáze zabydlování nábytkem.
Vzhledem k mému egu, že něco dokážu jsem se rozhodl udělat si pár věcí sám. Zatím se vše nezdá až zas tak složité a předpokládám, že tomu bude i nadále. Podootýkám, že jsem nábytek nikdy nevyráběl a nemám úplně ten pravý vercajk, nicméně lecos jsem dělal s otcem na chatě a levej úplně nejsem.

Takže v tomto tématu budu dávat k dobrému moje zkušenosti s tím co se povedlo a co méně. Berte to tak, že tento svět teprve objevuji a mám z toho celkem radost.
Zajímavé je, že to co by člověk řemeslníkům omlátil o hlavu jako zmetek nevadí, pokud si to dělá sám... :-)

První věc v pořadí je stavba vestavěných skříní...
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » pát bře 26, 2010 21:32

Vestavěné skříně

Stavba celkem drahých vestavěných skříní vůbec není složitá a lze zde ušetřit až 70% ceny, kterou by si řekl truhlář. Je to tak triviální práce, že se i já stydím to nazvat truhlařinou. Spíš jde jen o prostou montážní práci...

Typickým materiálem na skříně jsou 18mm silné laminované dřevotřískové desky (DTD).
Jde o takové ty slepené piliny potažené laminátem imitujícím různá dřeva nebo v bílé barvě.
Je možné koupit v každém hobbymarketu.

Největší rozměry DTD desky jsou 270x208cm, ale takovou mají pouze v Baumaxu. V OBI nebo Bauhausu mají pouze menší.

Deska se dá koupit celá, ale drtivá většina lidí kupuje až to, co reálně přesně potřebuje. V praxi je to tak, že změříte jednotlivé desky a hobbymarketu zadáte výrobu. Ta může trvat i do druhého dne, někdy neřežou přes víkend. Výhodou je, že neplatíte za celou desku a její nevyužitelné části, ale jen za to, co skutečně odeberete.
Na hranách desky je vidět, že je z pilin. Proto se dodatenčně viditené hrany laminují páskou nebo umělou hmotou. Za poplatek to udělá market nebo lze pásku koupit a pokoušet se o to doma.
Desky jsou křehké a není problém urazit hranu, tak pozor při přepravě.

Plánování skříně
Skříň se začíná vytvářet od zadu (eh, tedy to je moje logika a možná, že je úplně špatně:-) tzv. zády skříně. To je ta zadní stěna, která je vidět po otevření skříně.
Jsou 3 možnosti:
1. záda tam nejsou, je tam jen zeď (bez práce, ale zašpiní se a vypadá blbě)
2. záda jsou z tenkého sololitu nebo sololaku (úspora místa (síla 3/5mm oproti 18mm), méně než poloviční cena, ale málo odhlučňuje, menší výběr dekorů atd.); přesto nespoužívanější
3. záda jsou z DTD (tohle je hlavně pokud třeba chcete odhlučnit zeď nebo je zeď křivá)
Záda by měla mít rozměr jako místo, kam chcete skříň vestavět.

... to be continued
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » čtv dub 01, 2010 22:33

Takže tady je příklad výroby skříně. Zde je výklenek s pračkou, kam skříň přijde:
1a.jpg
1b.jpg
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » ned dub 11, 2010 20:38

Tady je foto skoro hotové skříně (chybí část polic a dveře).
(sorry, že jsem nefotil jednotlivé fáze na víc pokračování)
v2_1.jpg
detail:
v2_2.jpg
Komentář / postup prací:

Celá skříň je z LDTD/LTD (olaminová tzv. lehká dřevotřísková deska) síly 18mm. To je to, co dostanete ve všech hobbymarketech v nepřeberném množství dekorů. "Lehká" znamená, že hustota materiálu je nízká, jinými slovy že deska po stránce pevnosti nestojí za moc.

První krok je změřit místo kde skříň bude.
Já jsem postupoval od zad skříně, která je taktéž z LDTD kvůli lepšímu odhlučnění pračky. Při měření boků je pak třeba odečíst sílu zad, tedy těch 18mm.

Následuje výlet do hobbymarketu a objednání desek.


Desky, které se standardně vyrábějí v rozměru 270x210cm mají v tomto rozměru pouze v Baumaxu v Letňanech. V ostatních obchodech mají celkem nepochopitelně pouze menší rozměry, takže pokud potřebujete skříň až do stropu (2,5m), tak jedině tam.
Cena za m2 je dle dekoru cca 250-350kč/m2. Na záda lze využít 3mm nebo 5mm silný sololit (cena cca 70 resp. 130 kč/m2) nebo lakovaný sololit (tzv. sololak). Sympatické je, že se počítá pouze skutečně odebraného množství a nemusíte řešit co jim zbyde a jak to využijí. Cena samotného řezání je zdarma, ovšem počítejte, že jsou zde dány určité min. rozměry - nikdo vám nebude řezat desku na díly velikosti karet na mariáš.
Jelikož pohled na desku z boku je ošklivý (vypadá to jako slepené piliny, což tedy taky je), je potřeba hrany, které budou vidět ohranit. Hrany jsou v zásadě 2 typů - tzv. "papírová" a tzv. ABS.
- papírová hrana je ze stejného matroše jako laminát na desce. Je možné ji koupit v metráži (pozor, abyste vzali ten samý dekor) a pak ji nalepit doma svépomocí. Většinou se to dělá tak, že je na ní tavné lepislo, které aktivujete žehličkou - hranu prostě nažehlíte. Zní to kompliovaně, ale zkoušel jsem to a jde to celkem dobře - i na poprvé jsem to nezkazil :-) Tato hrana má tu nevýhodu, že se časem obouchá, je na to celkem náchylná.
- ABS hrana je 2mm silný plast, který vám nalepí (nataví) přímo v obchodě. Je silná a odolná, akorád asi tak 3x dražší (cca 40kč za běžný metr - hrana + práce).

9.6.2010 - pokračování...

Při odvozu domů je dát pozor na uražení hran a rohů. Desky jsou v tomtpo duchu dost křehké.

Instalace
Doma zjistíme, zda jsme měřili (a v marketu řezali) správně a pokud ano, označíme si místa pro otvory na přichycení desky ke zdi.
(pracujeme tak, že začneme se zadní deskou - "zády" skříně)
Při hledání míst pro otvory je nutno brát v potaz, zda není ve zdi kabel el. vedení!
Současně musíme zvážit, jaká zátěž bude na desku - počet vrutů a jejich veikost.
Umístěníní vrutů je ideální spočítat tak, aby byly následně zamaskovány třeba poličkou.

Po označení vyvrtáme do desky díry. Pak ji přiložíme opět ke zdi a nazančíme místa, kde se bude vrtat do zdi. Desku dáme stranou a vyvrtáme otvory do zdi.
U vrtání do zdi velmi záleží na podkladu - Itong a Siporex jsou velmi měkké a lze je v nouzi vrtat i běžným vrtákem na kov. Spíš je potřeba dát pozor, abyste neprovrtali skrz. Panel je naopak velmi tvrdý a kvalitní vrták do betonu a vrtačka s příklepem je nezbytné minimum. Lepší je vrtací kladivo s pneumatickým příklepem. Musímeli vrtat panel s běžnou příklepovou vrtačkou, je dobré vrtat na dvakrát - nejprve s tenkým vrtákem, pak se silnějším.

Po úspěšném vyvrtání se do díry vsune hmoždinka.
Hmoždinek je velké množství druhů a také je (zdánlivě) obtížné se vyznat, jak velkou hmoždinku vs. vrut použít.
V zásadě se rozlišují hmoždinky do panelu a do itongu/siporexu. Pokud narazíte v panelu na díru (třeba u stropu), je zde lépe použít hmožďinku do itongu. Sám jsem pak dával ty itongové hmoždinky nakonec všude a myslím, že to taky jde.
Známou značkou hmoždinek je fa. Fischer, které se bude těžké vyhnout.
Já jsem používal jejich univerzální UX hmoždinky pro itong/siporex a typ SX pro panel.
Bližší info vč. obrázků naleznete zde: http://www.fischer-cz.cz/desktopdefault ... _read-202/

Princip hmoždinky spočívá v tom, že vrut má být delší než hmoždinka. Projede tedy celou hmoždinkou, prorazí ji a tím se začne hmoždinka okolo něj namotávat a v otvoru roztahovat. Tím to celé drží.

Rozměry
Délka vrtu je tedy délka hmoždinky + tloušťka přivrtávaného materiálu, v našem případě desky + cca 1cm. Tomu musí odpovídat i vyvrtaná díra, zvláště u panelu.
Průměr vrtáku pro vrtání díry pro hmožďinku je uveden přímo na hmoždince. Pro naše potřeby jde o hmoždinku 6 nebo 8mm (tedy i vrták).
Do 6mm hmoždinky se dává vrut o průměru 4-5mm
Do 8mm hmoždinky se dává vrut o průměru 4,5-6mm (nejčastěji 5mm)

Koukněte na produktové listy na výše uvedeném linku, tam je to celkem dobře popsáno.

Hmoždinku je lépe do díry zatlačit než namlátit - hlavně u siporexu/itongu by mohla zeď ve spárách zbytečně popraskat. Netlačím ovšem prstem, ale třeba kladivem nebo jiným kusem železa. Pokud to jde hodně ztuha, je dobré u další díry projet díru sem-tam aby se mírně rozšířila nebo vysát prach z díry vysavačem.
Pokud to i tak nejde, lze pořád použít kladivo... ideálně mlátit přes nějaký úderník, ne přímo do hmoždinky.
Pokud i tak kus hmoždinky zůstává trčet ven, lze ho jednoduše odříznout řezacím nožem.
Hmoždinka musí bý zarovnaná se zdí, nesmí být utopená ani z ní trčet.
V nouzi lze hmoždinku vytáhnout tak, že do ní částečně našroubujeme vrut a pak ho i s hmoždinkou výtáhneme ven kleštěmi.
odjinud

Kocijos
Běžný uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv říj 29, 2009 12:17

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od Kocijos » ned dub 11, 2010 22:17

Mé pokusy o skříňky "na míru"
Naposledy upravil(a) Kocijos dne úte říj 30, 2012 0:57, celkem upraveno 1 x.

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » pon dub 12, 2010 13:24

Kocijos - pěkný!

Já tam mám samý škvíry, nic není rovnýho. A jestli můžeš, napiš jak na panty. To mě teprve totiž čeká :-)
(hlavně jak daleko je vrtat a postup smontování)
odjinud

Kocijos
Běžný uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv říj 29, 2009 12:17

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od Kocijos » pon dub 12, 2010 19:46

Jedna skříňka má dvířka posuvná a u ostatních jsem použil panty šroubovací
http://www.hettich.com/images/images_hg ... dax_75.jpg.

Nemám "vrták na panty" a dvířka jsem dělal z ldt 12 mm a tam by se mi zadlabávací pant nevešel.

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » stř dub 14, 2010 12:15

To, já asi investuju do toho zahlubováku na ty panty.
Akorád nevím ten postup - jestli nejdřív udělat díry do dveří a pak to nějak nasazovat na skříň nebo naopak. A aby to celý sedlo, dalo se to zavřít, byly ty vdře rovnně a ještě tam nebyla škvíra.
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » čtv kvě 06, 2010 9:53

Kocijos - kde nakupuješ to kování?
Já zvažuju tam dát ikea panty, prý jsou solidní a mají je tam za dobrou cenu.
Pak taky potřebuju šatní tyč na ramínka, asi nějaký nerez. Mám tam původní, teda 40 let starou dřevěnou a ta je hrozně ošoupaná...

Jinak já jsem teď celkem náhodou koupil za 70Kč (!) sadu pěti zahrubováků na panty. V Lídlu... tak uvidím, co je to za šmejd... sice "made in germany", ale dneska kdo ví....
odjinud

Kocijos
Běžný uživatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv říj 29, 2009 12:17

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od Kocijos » čtv kvě 06, 2010 12:53

Zatím jsem kupoval jen pár kusů - v OBI.
Kdyby toho mělo být víc, tak bych asi vyrazil do nějaké speciálky.

Kratší tyče mají v Ikee, delší třeba tady:
http://www.ironstyl.cz/kovani/eshop/31- ... E-VYBAVENI
Nerez bude asi trochu problém sehnat.
Povrchová úprava je většinou galvanizace (chrom), nebo nátěr.

Mají případně i závěsy:
http://www.ironstyl.cz/kovani/eshop/22- ... ty-Vyklopy
Naposledy upravil(a) Kocijos dne úte říj 30, 2012 1:14, celkem upraveno 1 x.

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » stř čer 09, 2010 14:44

Doplněna další část pohádky o skříni...
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » stř čer 09, 2010 14:45

Tak šatní tyč jsem koupil v železářství Truhlář na Synkáči... mají 2 typy - oválnou a kulatou, obojí je, jak píšeš, pochromování.
Kocijos píše:Zatím jsem kupoval jen pár kusů - v OBI. Je sice dražší, ale mám ho blízko :o)
Kdyby toho mělo být víc, tak bych asi vyrazil do nějaké speciálky.

Kratší tyče mají v Ikee, delší třeba tady:
http://www.ironstyl.cz/kovani/eshop/31- ... E-VYBAVENI
Nerez bude asi trochu problém sehnat.
Povrchová úprava je většinou galvanizace (chrom), nebo nátěr.

Mají případně i závěsy:
http://www.ironstyl.cz/kovani/eshop/22- ... ty-Vyklopy
odjinud

MSG
Běžný uživatel
Příspěvky: 101
Registrován: pon čer 09, 2008 10:08

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od MSG » ned srp 29, 2010 21:42

odjinud: tak jak to pokračuje?
MSG

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » čtv led 20, 2011 22:49

Takže je porovnání ceny šatních tyčí a úchytek:

OBI Prosek
tyč oválná 1,5m - 290 Kč
2x úchytka - 59 Kč

železářství Truhlář, nám.Bratří Synků
tyč oválná 2m - 170 Kč
2x úchytka - 16 Kč

:character-jason:
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Truhlaření svépomocí - skříně, garnyže, botníky...

Příspěvek od odjinud » čtv led 20, 2011 22:52

MSG píše:odjinud: tak jak to pokračuje?
Teď dělám skříň v šatně... jinak mám už za sebou první vrtání pantů. Je to celkem pohoda. Jedny jsem teda trochu podělal (spletl jsem si průměr a poloměr a ve výsledku je při dovření skříně mezi oběma křídly fuka asi 2,5cm, ale kdycí liišta to spraví :-)
odjinud

Odpovědět

Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“