Zajímavé věci na kutění a bydlení

Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.

Moderátor: odjinud

Odpovědět
odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Zajímavé věci na kutění a bydlení

Příspěvek od odjinud » stř říj 06, 2010 12:34

Rozhodl jsem se dát dohromady toto téma, které shrnuje zajímavosti, které se dají dobře využít při úpravách a zařizování bytu. Jde o to, že i byť jsem se účastnil kutění s otcem na chatě, tak jsem až pak sám poznal, že je spousta zajímavých nových věcí, které může člověk dobře využít.

Většinu z toho asi budete znát... takže ono asi zase tak zajímavé ve smyslu novinek nebude... :D

Vaše příspěvky jsou vítány! :wink:
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Zajímavé věci na kutění a bydlení

Příspěvek od odjinud » stř říj 06, 2010 13:06

Tak první věc, co mi pomáhá dosti často a před tím jsem o tom měl za to, že je to jen pro snoby - AKU vrtačka / šroubovák
6271dwpe.jpg
6271dwpe.jpg (23.77 KiB) Zobrazeno 19332 x
Jde o malou vrtačku do jedné ruky, určenou pro nouzové vrtaní a šroubování (oboje v jednom).

Vrtání je pouze pro měkčí materiály a do menších průměrů (typicky nábytek), nebo nouzově tam, kde není elektřina (chata, práce na autě venku atd.). Vrtání do kovu je vyjma tenkého plechu skoro nemožné, beton a cihla úplně.

Hlvaní pointa je, že do sklíčidla lze kromě vrtáků upnout tzv. bity (adaptéry), tedy různé nástavce a s těmi dále pracovat v režimu šroubování (ploché a křížové šroubováky, imbusy, torxy, klasické klíče ("ořechy") a různé jiné patvary.) Bity jsou univerzální a lze je strkat i do ručního (neelektrického) nářadí za pár korun z tržiště.

Výběr vrtačky / šroubováku
Hlavním kritériem je síla vrtačky daná kroutícím momentem. Tomu odpovídá velikost a hmotnost vrtačky a napětí baterie (silnější vrtačky mají vyšší napětí) a z toho plyne využití - mini "vratčky" jsou de-facto jen pro šroubování a naopak, dělají se i aku vrtačky s příklepem pro vrtání do zdí. Pro většinu lidí je ale nejlepší zlatý střed někde mezi.

Co se týče konkrétních údajů ohledně kr. momentu, jedná se bohužel o dost zavádějící údaj. Řada levných výrobců udává totiž dosti podivná čísla. Napětí vratčky, ketré výrobce deklaruje stylem "vyšší je lepší" je také dost relativní. V praxi zančkové vratčky mají větší sílu s menším napětím než některé neznačkové. Jak tedy postupovat při výběru?

Předně co by měla alespoň trochu slušná vrtačka umět?
- je potřeba mít 2 baterie - zatímco s jednou děláte, druhá se dobíjí (celkem běžně prodávaná sada)
(toto je opravdu nezbytné; baterie se vybíjí clekem rychle a dobíjí pomalu)
- nabíječka by měla dobít baterii do 3h max.
- regulace otáček v spoušti
- mechanická dvoustupňová převodovka (2 rychlosti řazené přepnutím)
- dobrá ergonomie (musí se dobře držet, nebýt moc těžká a ideálně aby se dal alespoň směr otáčení přepínat jednou rukou, tj. tou, co drží vrtačku)
- pravý a levý chod, regulace kroutícího momentu (ale to myslím že je úplná samozřejmost)

Věci které jsou nepodstatné:
- napětí - je více méně jedno, jestli je vratčka na 12, 14 nebo 18V
- typ baterie - vede se velká debata jestli má cenu investovat do vratček s lepším aku než je běžné NiCd. Tj. Lipol, NIMH, Lion atd. Podle mě je to šumafuk a pro amatéra je NiCd prý snad dokonce lepší ne NIMH.

Kvalita
Vrtačka
V obchodech najdete jako no-name neznačkové vratčky, tak i profi stroje. Problém aku vrtaček je ale životnost jejich baterií, která je tak cca 2 roky. Nové baterie se pak rovnají ceně nové vratčky + oněch baterií. To znamené, že úvaha o koupi značkové vrtačky s ohledem na její výdrž na léta je bohužel lichá. A baterie odejde i jen pouhým věkem, ne jen prací. Z tohoto důvodu se profi stroje jako třeba Makita, Narex, DeWalt, Metabo, Hitachi atd. vyplatí jen profíkům, kteří si nemohou dovolit prostoje vinou špatného vercajku. Naopak, ukupovat vyložený šmejd také není dobré, takže se vyplatí vrtačka v ceně tako okolo 1.000 Kč.

Síla vrtačky
Hodně jsem se obával že po pár utaženích vrutů dojde vrtačce dech a nic v praxi neutáhne. Opak je pravdou. Síla mojí vrtačky (modrá řada Einhell z Hornbachu za cca 1.200 Kč) je daleko za tím, co člověk utáhne rukou šroubovákem, už jen proto, že vrtačku narazíte vší silou na vrut oběma rukama a pak jen stisknete knoflík.

Bity
Cena bitů může být od 5ks za 20Kč až po 1ks za 50Kč.
Kvalita tomu zhruba odpovídá, levné bity co jsem vzal z nějakého nářadí od vietnamců, se po pár šroubováních obrousily a byly na vyhození.
Následně jsem kupoval v železářství bity po 25 a 50Kč/kus, s těmi jsem spokojen.

Bitů je přehršel a není potřeba mít všechny superkvalitní.
Nejčastěji používané jsou pro naše potřeby bity křížového šroubováku (vruty). Ty se dělají ve třech velikostech s tím, že pochopitelně použijete nejčastěji tu střední. Aby se to nepletlo, dělají se bity křížového šroubováku pro šrouby, které vypadají mírně jinak, rovněž ve 3 velikostech. Dále pak všechny imbusy, ale to v bytě využijete tak leda u nábytku z Ikea.

bit - základní délka:
ph_bit.jpg
ph_bit.jpg (9.09 KiB) Zobrazeno 19332 x
bit - prodloužený:
ph_bit_dlouhy.jpg
ph_bit_dlouhy.jpg (5.98 KiB) Zobrazeno 19332 x
magnetický adaptér (upne se do vrtačky a bity se pak už jen mění jednoduchým vyndáním a zandáním - doporučuju)
redukce_na_byty.jpg
redukce_na_byty.jpg (8.22 KiB) Zobrazeno 19332 x
příklad sady bitů (lze sady od 5 do cca 50 bitů v různé kvalitě)
sada_bitu.jpg
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: Zajímavé věci na kutění a bydlení

Příspěvek od odjinud » čtv led 20, 2011 22:55

Tak včera jsem zlomil titanový bit za 50Kč.... pravda, byla to trochu moje blbost, vrut dosedal na kov takže neměl kam "zajet" a bit se ulomil. Lepší než zničit vrtačku, no ale zase lepší kdyby to odnesl ten vrut...
odjinud

Odpovědět

Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“