zdravé bydlení

Přestavujete jádro, děláte koupelnu či kuchyni, měníte okna či jen sháníte nový koberec nebo nábytek – podělte se o své zkušenosti. Nákupní poradna, rady pro kutily, tipy a triky. Problémy panelové i jiné výstavby a jejich řešení.

Moderátor: odjinud

Odpovědět
odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

zdravé bydlení

Příspěvek od odjinud » ned lis 14, 2010 20:30

V tomto tématu bych rád rozebral věc, která mě dost zajímá a tou je zdravé bydlení. Jde o to jak uspořádat a zařídit byt, aby se v něm bydlelo nejen zdravě, ale také jaksi dobře (prostě s dobrým pocitem), což spolu dost souvisí.

Na Internetu a různých časopisech o bydlení lze najít na toto téma spoustu článků, všeobecně jsou ale tak trochu "mimo mísu", neboť až moc často řeší věci, které v paneláku nelze řešit. Jiné možnosti má milionář, který si staví velkou vilu v přírodě a jiné někdo, kdo má panelákový byt. I tady lze ale najít spoustu věcí, které lze poměrně jednoduše změnit, aby naše bydlení bylo lepší. V tomto článku neřeším, zda je ekologická či neekologická výroba zmíněných věcí, ale pouze jejich vliv na bydlení.

Mezi objektivní zdroje zdrav. problémů lze v bytech typicky řadit např. toxické látky či přímo jedy, elektrosmog, hluk, vlhko/sucho, nedostatek/nadbytek světla a další.

Pozor na chemii
Základním krokem k zdravému bydlení je se zbavit věci vyzařujících různé toxické a zdravotně závadné chemické látky. Může jít typicky o plasty, barvy či lepidla všeho druhu. Logicky platí, že čím je předmět z škodlivé látky větší, tím horší protože toho vyzařuje (vylučuje) více. Základním problémem jsou tak podlahové krytiny, nábytek, bytový textil atd.

Co se týče podlahových krytin, pozor hlavně na potenciálně škodlivé plasty. To znamená PVC (tzv. umělé linoleum), většina koberců a laminátové plovoucí podlahy. Všechny tyto látky vyzařují do vzduchu škodlivé látky. Jak dlouho, záleží na výrobci. Osobně mám zkušenost s kobercem (polypropylen), který mi páchne už asi 5 měsíců... :-(
Po čase pach zmizí, do té doby (pokud už si něco takového do bytu dáte) je potřeba intezivně větrat.

Lepší je ale přímo zvolit ekologičtější materiál. Problémem je často cena, protože neekologický materiál je svým způsobem jen levnou náhražkou. Slovo "levnou" je ovšem relativní a tak náhražka může být vnímána jako standard a kdysi běžná věc jako nadstandard či přímo luxus. Další problém je, že vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiály, vyžaduií tyto vyšší nároky na péči, což může také odradit.

Alternativy:
PVC - přírodní lino (marmoleum), korek, dlažba
umělý koberec - přírodní koberec (vlna) nebo jiný typ krytiny
laminátová plovoucí podlaha - dřevěná plovou podlaha nebo jiný typ krytiny (parkety, korek...)

O ohledem na podlahu je také třeba zvažovat, čím je přílepena (je-li). Lepidla na bázi toulenu nebo formaldehydu, jsou vyloženě škodlivá a i jejich kolegové s nápisem "bez toulenu", nejsou na tom nejlíp. Je třeba proto pozorně číst varování na lepidlech; pro lepení kobece (je-li to PVC) použít třeba lepící pásku nebo se poohlédnout po nějakém ekologickém lepidle.

V oblasti nábytku platí, že pořádný nábytek je z masivního dřeva. Vše ostatní je náhražka. O úrověň níž jsou různé desky jako spárovky a laťovky, lepené ze zbytků. Mají opodstatnění, v tom, že se nekroutí a mají vyšší pevnost, ale také obsahují pochopitelně lepidlo, kterým jsou slepené. Nicméně pořád jde ještě o masivní dřevo.

Následují překližky (pozor - pouze tzv. truhlářšké) a OSB desky (pozor - pouze tzv. EKO). Na dně je dřevotříska (DTD desky, "lamino") a sololit/sololak - pyliny slepené dohromady hutnou masou lepidla, v případě dřevotřísky často ještě s laminátem na povrchu.

Bohužel právě "lamino" je dnes tím nejčastějším materiálem na nábytek... :-(

Na druhou stranu není pravda, že dřevo je nedostupný luxus i pro běžného člověka. Jasně, že precizní komoda z týku, dělaná na míru je drahá, ale i dnes se dá v různých nábytkových hypermarketech kupit masiv celkem levně. Pravda, jde o levné, měkké dřevo jako smrk nebo borovice v jednoduchém "střihu", ale záleží na vás, co preferujete - jestli vzhled nebo zdraví.

Naprostým základem, kde by se mělo dřevo uplatňovat je ložnice a děský pokoj nebo alespoň postel. Uvědomte si také, že kvalitní postel může vydržet lehce 20 i více let, zatímco šunt budete muset nekolikrát obměňovat. Totéž se týká i dalšího nábytku. Je dubový nebo teakový stůl za 10.000Kč drahý? Dřív byl stůl na celý život, celá rodina se u něj denně scházela a jedla. Proč si tedy nedopřát alespoň pár kousků oravdu kvalitního nábytku?

Zajímavou alternativou jak ušetřit je výroba nábytku ve vlastní režii. Dnes není problém koupit spárovky (desky až 260x60cm) z kvalitních dřev jako buku, dubu, akátu, eukalyptu atd. a nechat si ji obchodě rovnou nařezat. Doma za pomoci vrtačky a šroubů se dá udělat celkem za levno opravdu masivní nábytek. Vzhled samozřejmě nebude tak úplně jako z obchodu, ale koneckonců, člověk je vždycky nakloněn a tolerantní svým výtvorům :-)

Pokud nábytek kupujete, je dobré posoudit z čeho vlastně je. Základní šunt je ze slepených pilin a papundeklu na tom (tzv. olaminovaná DTD deska). Lepší šunt, je to samé, ale místo lamina má na sobě dýhu (tj. pravé dřevo, ovšem tak asi 2mm silné). Navíc se stává, že zadní strana skříně je ze sololitu nebo má nábytek pro efekt dřevěná dvířka a zbytek (tzv. korpus) je z DTD. Je tedy nezbytné posoudit celý kus, ne jen jeho přední část. Dát jen na vzhled je zavádějící - lamino dnes vypadá velmi věrně a co je pod dýhou, nepozná nikdo.

Nedílnou součástí nábytku je moření či lakování. Jak bude uvedeno dále, je nutné používat ekologické, vodou ředitelné laky. Špatný lak může z pohledu zdraví zcela nábytek zdevalavovat.

Textitile v bytě znamenají také velkou plochu (= velká pot. škodlivost). Jde typicky o rolety, záclony, žaluzie, ale také o ložní prádlo (rovnou přidám i matraci), různé přehozy a ubrusy atd. Opět platí, že umělé hmoty jsou pot. riziko a přírodní látky jako bavlna, len atd. jsou (nejsou-li nějak nevhodně ošetřené, barvené) v pohodě.

Je třeba se tedy ptát, z čeho daný výrobek je a nebí-li nějaký zásadní dlůvod, zde plast mít (třeba omyvatelný PVC ubrus), snažit se jim vyhnout.

U nových věcí je vhodné je opět nechat vyvětrat a jde-li to, tak i rovnou vyprat (stačí namočit do vody a nechat usušit, ideálně venku).

Elektrosmog

Elektrosmog je dosud celkem podceňovaná oblast. Jde o různá elektrická zařízení, šířící okolo sebe elektromagnetické pole - zdroj záření, které může být zdraví škodlivé (v případě mobilů a vadných mikrovlnek může způsobovat u některých lidí v extrémních případech až rakovinu), každopádně je zbytečné se jím nechat ovlivňovat.

Hlavním zdrojem tohoto záření bývají v domácnosti hlavně bezdrátová telekomunikační zařízení, trasformátory, mikrovlnky, motory a silové rozvody (230/400V).

Bezdrátová telekomunikační zařízení jsou typicky pro bezdrátové připojení počítače (Wi-Fi routry, Wi-Fi antény...), jsou malými vysílači. Dosah je v řádech metrů (20-30m max.) a s oddělením zdí se snižuje. Vzhledem k hustotě bytů v paneláku je člověk v praxi ovlivněn i několika Wi-fi zařízeními od sousedů, ale hlavním zdrojem je pochopitelně signál u něj doma. Je pak třeba zvážit, zda neudělat klasický rozvod počítačové sítě kabelem, což znamená všude tam, kde chceme mít síť natáhnout kabel. V případě, že do tohoto se nám nechce, je zde ještě možnost wi-fi zařízení na noc (nebo prostě když se nepoužívá) vypnout.
Hlavním zdrojem záření jsou dnes pochopitelně mobilní telefony a to hlavně proto, že je používáme denně. Je proto dobré je na noc vypnout - konec konců, kdo vám má otravovat v noci, že? Budík se zapne i na vypnutém telefonu.

Nešvar používání transformátorů v domácnostech (klasických i pulsních) přišel se všemi těmi LED a halogenovými světly. Ty najdeme dnes skoro všude - koupelna, kuchyně, lampa na stropě atd. Řesení je jednoduché - tyto světla nepoužívat, alespoň ne v ložnicích.
Dlouholetým problémem jsou transformátory v elektronických přístrojích. Dnes málokterý přístroj lze vypnout tak, aby nešel do transformátoru proud a nevytvářel tak elmg. pole. Jde o rádia, televizory, DVD přehrávače, nabíječky pro mobily atd.
Velkým problémem jsou počítače, které mají silné 300W trafo a do něj jde proud i když je počátač vypnut.
Řešením je preferovat zařízení, které lze "natvrdo" vypnout nějaký čudlíkem NA zařízení (ovladačem to nikdy nejde). Blýská se naštěstí na lepší časy, neb EU buto toto po výrobcích elektroniky povinně chtít (ne ale kvůli záření, ale spotřebě el. energie, která je zde, i když je přístroj "vypnut".)

Další zdroje elmg. záření jsou v kuchyni - je to mikrovlnka a indukce, které osobně považuji za asi nejhorší ze všeho uvedeného protože se na tom dělá jídlo. Na toto téma bylo publikováno x článků.

Klasické silové rozvody (vodiče) 220V šíří okolo sebe také elmg. pole. Nejde zase tak o fatáln záležitost, ale je třeba zbytečné koncipovat vedení tak, aby šlo v každé zdi a zvlášť okolo postele. Alternativou je, sdružit zásuvky někam do rohu a odtud el. proud vést, je-li potřeba, prodlužovačkami; nebo, je-li libo elegantnější řešení, mít jedntlivé zásuvky vypínatelné (tím je myšleno, že se vypne proud již daleko před zásuvkou).

Veškeré motory fungují na principu přeměny el. energie na mechanickou přes elektromagnetismus. Motory máme v pračce, ledničce, vysavči atd. Vzhledem k tomu, že v běhu je neustále jen ta lednice, nedoporučuji ji mít třeba za zády gauče (a sakra, teď mi došlo že ji tak mám :-), jinak je to poměrně šuma fuck.

--- pokračování příště ---
odjinud

Gusta
Běžný uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned črc 25, 2010 12:17

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od Gusta » ned lis 14, 2010 22:31

:character-kermit: Krásná RECENZE o škodlivosti okolí, proto navrhuji ,"zpátky na stromy a do jeskyní" :animals-dogrun: Gusta

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od odjinud » čtv lis 18, 2010 9:52

No, Gusto, počkej na tohle téma: :lol:

Feng-šuej, geomantie a další věci mezi nebem a zemí

V této části se z pohledu racionálna dostáváme na poměrně tenký led. Jde o zásady, jak koncipovat bydlení z pohledu energií, čímž nemyslím třeba el.energii, teplo, playn atd., ale mysteriózní životní sílu cchi (čti "či") a jí podobné.

Asi jste už byli v bytě, který objektivně nebyl nic moc, ale cítili jste se v něm jaksi dobře. A naopak, jsou byty skvěle a draze zařízené, ale jaksi to není ono. Je to o pocitech a právě vědy jako feng-šuej (F-S) nám vysvětlují proč a jak se doma cítit dobře. Zkrátka a dobře že nejde o náhodu, ale o výsledek racinálně uspořádaného bydlení (dle feng-šuej).

F-S je systém, jak uspořádat byt, aby se v něm člověk cítil skvěle. Není ale jediný. Podobný systém je i v Indii a v Evropě. U nás se nazývá posvátná geomantie a jde o systém, podle něhož byly stavěny např. kostely.

Řada zásad ve F-S je logických, další řada mi přijde něco jako ve stylu když rodič v dobré víře lže dítěti, že něco nesmí/musí a to proto, kde to proto je objektivně hloupost; ovšem jde o to, aby dítě poslechlo. Např. ve F-S se skriktně doporučuje zakrývat záchod, neboť by tudy prý mohla utíkat životodárni cchi. Podle mě je to právě jedna z těch hloupostí, která má primitivním vesničanům mj. vštípit nějaké základní zásady hygieny, něco jako ve stylu že incest je hřích, což zase lidská smyšlenka, která ale má primárně praktický důvod a nekřížit nevhodně geny.
Navíc jde vždy o systémy odpovídající dané zemi. Např. ve feng-šuej je špatná západní strana, což je ale v Číně, odkud F-S pochází, strana pouště, z které přichází všechny monzuny atd. Pro naše prostředí je to ale pochopitelně nesmysl. Tím neříkám, že celé F-S je na nic, jen je třeba trochu myslet hlavou.

-- na tématu se pracuje --
odjinud

albali
Běžný uživatel
Příspěvky: 65
Registrován: stř kvě 14, 2008 14:31

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od albali » čtv pro 02, 2010 20:37

Hustej článek. A ty informace máš odkud?

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od odjinud » pon pro 06, 2010 19:26

Různě z knížek, přednášek, článků na webu...
odjinud

odjinud
Administrátor fóra
Příspěvky: 433
Registrován: sob dub 19, 2008 19:40
Bydliště: na Proseku v paneláku, na Brnkách aspoň v ulici U paneláku :-)

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od odjinud » stř úno 02, 2011 15:55

Zrovna jsem našel zajímavej článek na toto téma na idnes:
http://bydleni.idnes.cz/epilog-k-serial ... trukce_rez
odjinud

Marta Frolová
Běžný uživatel
Příspěvky: 6
Registrován: úte čer 28, 2011 7:57

Re: zdravé bydlení

Příspěvek od Marta Frolová » pát čer 29, 2012 10:55

Já nevím, zdravé bydlení, ale s mírou... Když už bydlíme ve měste, tak bychom rychle měli zapomenout na čistý vzduch a tak. Jestli chcete žít v souladu s přírodou, tak se raději odstěhujte za město do zeleně a budete mít ekologii "zadarmo". Mně v paneláku úplně stačilo koupit si truhlíky, do nich kytky a bylinky a mám pocit, že prostředí v bytě je zdravé tak akorát. Možná ještě časem dokoupím zvlhčovač vzduchu, ale tím rozhodně končím

Odpovědět

Zpět na „Bydlení - úpravy, vylepšení či rekonstrukce bydlení – drobné či velké“